Otthon, édes otthon - Lakáshitelt, de mennyiért?
Címkék: lakáshitel lakásvásárlás lakáshitel ára
2009.09.17. 08:05
Lakáshitel mustra – azaz mindennek ára van
- Tőketartozás:
Tőketartozásodat a hitelt nyújtó bank mindig a szerződés szerinti devizanemben fogja nyilvántartani. Például, ha 5 millió forint összegű hitelt euróban vennél fel – mert annak a feltételeit (költségek, kamat stb) tartod kedvezőnek –, akkor a hitelszerződésben meghatározott – általában folyósításkor érvényes deviza-eladási – árfolyamon kiszámolják, hogy az 5 millió forint mennyi eurót jelent. Ez lesz az induló tőketartozásod. Erre az euró összegre (vagy más, választott deviza esetén az adott devizaösszegre) számolják ki a törlesztő részletet. - Törlesztő részlet:
Lakáshitelek esetén a törlesztő részletet – általában – havonta kell fizetni a futamidő végéig. A fizetendő összeg függ az alkalmazott kamattól és a kezelési költség mértékétől és meghatározási módjától valamint ezek megfizetés ütemezésétől, vagyis meddig és hány törlesztő részletet kell fizetni.
A törlesztő részlet több részből áll. Tartalmaz
- tőketörlesztést,
- kamat- és kezelési költség megfizetését.
A törlesztő részlet minden esetben a hitel eredeti devizanemében kerül elsőként meghatározásra. Ha nem forintalapú a felvett hitel, de mi forint jövedelmünkből fizetjük a törlesztő részleteket, akkor még egy – a hitelszerződésben meghatározott, minden nap változó – árfolyamtényezővel is számolni kell. (Volt már arra is példa, hogy egy bank az átváltásért, átvezetésért is további jutalékot felszámolt)
A havi fizetendő összeg egyenlő törlesztő részletként kerül meghatározásra – ezt hívják annuitásnak –, de ne feledkezzünk meg arról, hogy a futamidő alatt többször változhat a kamat, így minden kamatváltozás új törlesztő részlet meghatározását jelentheti. Ezt a gyakorlatban némely bank követi, némely bank pedig a hitel-visszafizetéskor vagy a futamidő végén készít egy elszámolást (vagyis ha csökkenő kamattendencia mellett akár hamarabb is kifuthat a tőketartozásunk, míg emelkedő kamatok mellett a futamidő végén tőketartozás maradvány megfizetésére kell megállapodást kötni az ügyfélnek és a banknak). - Kezelési költség:
Ennek felszámítására többféle módszert is alkalmaznak a bankok.
- A hitelfelvevő számára a legkedvezőbb megoldás, ha a meghirdetett kezelési költséget hozzáadják az éves hitelkamathoz és ezzel számolják ki a havi törlesztő részleteket. Így minden törlesztő részletben egyre kisebb mértékű lesz a kezelési költség összege (úgymond, átadja helyét a tőke- és kamattörlesztésnek)
- Meghatározhatják úgy, hogy a százalékban megadott éves kezelési költséget minden naptári év elején vagy az ügylet évfordulóján fennálló tőketartozásra számolják ki, ezt elosztják 12-vel és ezt az összeget hozzáadják a következő évre számolt havi törlesztő részlet összegekhez. Ebben az esetben minden évben kicsit kevesebb lesz a kezelési költség összege.
- Előfordulhat az is, hogy a teljes futamidő alatt az eredeti tőketartozásra számolják a kezelési költséget. Ebben az esetben nem számíthatunk az összeg csökkenésére.
Bármely megoldás mellett alkalmazhat a bank minimum és/vagy maximum meghatározást.
- Türelmi idő:
Nem közvetlenül pénzterhet jelentő kategória, mégis itt említeném meg. A türelmi időnek ugyanis ára van.
A türelmi idő lényegében a hitel folyósítását követően az az átmeneti időszak, mely alatt az ügyfél csak kamatot és kezelési költséget fizet a banknak. A tőketörlesztés csak ennek az időszaknak a leteltével kezdődik meg. A hitelfelvevő kezdeti terhei ugyan alacsonyabbak lehetnek, de fontos tudni, hogy minél hosszabb türelmi időt és minél alacsonyabb átmeneti havi törlesztő-részletet választ az ügyfél, annál magasabb lesz az annuitásos törlesztő-részlet a türelmi időt követően, tehát a futamidő túlnyomó részében. - Biztosítások:
- Lakásbiztosítás:
A lakáshitel egyik - a bank részére megtérülési lehetőséget rejtő – fedezete maga az ingatlan. Ezt az ingatlant érheti olyan kár, amely a bank által elfogadott becsült értéket csökkenti, ezért a bankok a lakáshitel mellé a lakáshitel erejéig a bankra engedményezett – általában minimum tűz és elemi károkra, vezetékes vízkárra vonatkozó és minimum a becsült ingatlanértékkel bíró - lakásbiztosítás megkötését írják elő folyósítási feltételként.
- Hitelfedezeti életbiztosítás:
A lakáshitel visszafizetési forrása a hitelfelvevő jövedelme lesz. A hitelfedezeti biztosítás illetve az ezt kiegészítő módozatok szolgálhatnak arra, hogy ha a hitelt felvevő előre nem látható okok miatt (haláleset, munkanélküliség és/vagy keresőképtelenség) nem tudja fizetni hitelét a biztosító teljesít a bank felé – a biztosítási szerződésben foglaltak szerinti ideig és összegben.
Természetesen a biztosítások között is van különbség árban, szolgáltatásban… Érdemes összehasonlítani és a számodra / számotokra legmegfelelőbbet választani, de erre ráérsz akkor, ha már folyamatban van a hitel. (Visszatérünk rá, mert ez is megér egy újabb mesét.)
Jó tanács, ne spórolj a számoláson, spórolj inkább számolással!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
PénzElek 2009.09.17. 15:25:37
- a folyamatosan emelkednek a beruházói költségek miatt,
- emelkedést hoz majd az euro-zónához való csatlakozás,
Ha pedig a híresztelések szerint tényleg erősödik (majd) a hazai gazdaság, ez is emelkedést eredményezhet. A bevezetendő ingatlanadó talán mérsékli az árakat, de a negatív hatása nem számottevő.
Az önrészt kiegészítő banki hitel szerepe tehát várhatóan továbbra is hangsúlyos marad.
T r é f i 2009.09.17. 15:27:08
:D
győrisrác 2009.09.17. 18:23:25
S.Emma 2009.09.18. 13:43:58
Az értékbecslési díj 30ezer Ft körüli.
A közjegyzői díj elég fifikásan került meghatározásra: függ a hitelösszeg nagyságától, ezen belül sávos, de minél magasabb az ügyérték, annál kisebb arányú az ehhez kapcsolódó közjegyzői díj. net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc2.cgi?dbnum=1&docid=99100014.IM&cel=P(16)
A hitelhez kapcsolódó jelzálogbejegyzés dija 12ezer Ft
győrisrác 2009.09.20. 20:15:44
Akkor bizony nem túloztak az ismerősök, összejön a 150.000 Ft feletti költség. Na akkor figyelni kell az akciókat!!
hitel3s 2009.09.20. 20:36:00
Faragó Feri · http://justmarried.blog.hu 2009.09.20. 20:59:12
Mikor Icussal vettük a lakást, volt olyan eladó, aki azt mondta, hogy az ne kezdjen vásárlásba, akinek nincs min. 3 M Ft-ja önerőként. Egyébként részéről nem probléma a hitelből történő finanszírozás. Felfogható ez úgy, mint a bizalomépítés költsége? :)
Ilyen kitételekkel is szembesül az ember vásárláskor:))
PénzElek 2009.09.22. 10:39:28
Kamatozás? Kezdetben a hitelcéltól és a nevelt gyerekek számtól függően 6,5–9 százalék között alakulhat a kamatok és kezelési költségek összege.
smiley25 2009.09.23. 15:23:05
S.Emma 2009.09.23. 16:11:50
HovaTovább 2009.12.29. 08:55:58
nol.hu/gazdasag/penzugyek/marciustol_szigorodik_a_lakossagi_hitelezes
kommentek